"Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Cala Galia podbita jest przez Rzymian... Cała? Nie! Jest taka osada, gdzie nieugięci Galowie wciąż jeszcze stawiają opór najeźdźcy. A legioniści z rzymskich garnizonów stacjonujących w warownych obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium nie mają lekkiego życia."

czwartek, 3 marca 2011

Obelix

"Obelix, nieodłączny druh Asteriksa. Z zawodu dostawca świętych głazów- menhirów; wielki amator dzików. Obelix jest zawsze gotów rzucić wszystko i towarzyszyć Asteriksowi w nowej przygodzie. Byleby tylko nie zabrakło dzików i porządnej bijatyki."


Obelix, nieodłączny kompan Asterixa, najlepszy przyjaciel, nieustraszony towarzysz wszystkich wypraw! Imię naszego bohatera pochodzi od nazwy drukarskiego sztyletu (†), używanego w przypisach i odsyłaczach. „Obelisk” – słowo pochodzące z języka greckiego to również nazwa pomnika w formie wysokiego, smukłego słupa. Może ono zostać także zinterpretowane w następujący sposób: O+belly+ix, czyli O+brzuch+ix. Bohater charakteryzuje się czerwonymi warkoczami, wąsami, oraz spodniami w biało- niebieskie pasy. Na głowie oczywiście ma mały hełm. W wiosce gal pełni funkcję dostawcy menhirów, wielkich głazów które sam przygotowuje. Dla fanów komiksów, czy bajek jest właśnie tą postacią, która dostarcza najwięcej zabawnych, pełnych humoru sytuacji czy zwrotów. Jak powiedział sam Albert Uderzo: „On w pewnym momencie pozostał dzieckiem i bardzo łatwo się zakochuje”. Zdanie to doskonale opisuje jego postać, jego zachowania są dziecinne i to właśnie sprawia, że staje się tak bliski czytelnikowi. Niektórzy powiedzą, iż jest zwyczajnie głupi, jednak nie w tym rzecz, on po prostu zawsze będzie miał ducha i serce dziecka. Postaci Obelixa nie da się w pełni opisać, nie wspominając o tym, iż jest gruby, czy jak sam twierdzi (obrażając się i irytując, gdy ktokolwiek nazwie go grubasem) - dobrze zbudowany. Swoją wielkość i siłę zawdzięcza temu, że w młodości wpadł do kociołka z magicznym wywarem, co zapewnia mu nadludzką siłę przez cały czas. Na koniec wspomnę jeszcze tylko, o tym, że nasz bohater uwielbia pieczone dziki, a jego ulubioną rozrywką jest oczywiście… bicie Rzymian!!
Ah…! No i zapewne każdy z was zna maleńkiego psa Idefiksa, który jest pupilkiem Obelixa..? Przeczytacie o nim tutaj --> Idefix

Brak komentarzy: