"Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Cala Galia podbita jest przez Rzymian... Cała? Nie! Jest taka osada, gdzie nieugięci Galowie wciąż jeszcze stawiają opór najeźdźcy. A legioniści z rzymskich garnizonów stacjonujących w warownych obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium nie mają lekkiego życia."

czwartek, 3 marca 2011

Asterix

"Asterix, bohater tych przygód. Mały wojownik, sprytny i bystry; każdej niebezpiecznej misji podejmuje się bez wahania. Asterix zawdzięcza swoją nadludzką siłę magicznemu napojowi sporządzanemu przez Panoramixa..."

Asteriks to tytułowy bohater komiksu. Jego imię pochodzi od greckiego znaku przypisu - "Asteriksus" czyli gwiazdki "*". René Goscinny wyjaśnił także, że imię stworzonej przez niego postaci, zaczynając się na literę"A", dawało wielką przewagę pod względem alfabetycznej klasyfikacji w jakiejkolwiek encyklopedii komiksu. Główna postać komiksu jest niska, ma żółte wąsy i duży nos. Na głowie nosi skrzydlaty hełm. Ruch owych skrzydeł często odzwierciedla samopoczucie, czy emocje odczuwane w danej chwili przez Asteriksa. Przy swoim pasie gal nosi miecz, służący jako symbol wojownika, a używany jest jedynie w chwili poddania się w walce, kiedy to Asteriks rzuca go na ziemię. Nasz niepozornie wyglądający bohater jest bardzo mądry i sprytny, to właśnie te zalety w połączeniu z magicznym napojem przygotowywanym przez druida Panoramiksa, już nie raz uratowały wioskę przed niebezpieczeństwem. Mały dzielny wojownik stał się jednym z najsłynniejszych bohaterów komiksu nie tylko w Europie ale i na świecie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Asterix to zdecydowanie najlepszy Gall. Zawsze przejawia zainteresowanie przygodami i pomocą innym. W każdym albumie udowadnia, że jest wspaniałym przyjacielem i świetnym wojownikiem. I taki właśnie powinien być prawdziwy Gall. Takiej zalety jak bezinteresowna pomoc innym, nie może zapewnić słynny Magiczny Napój. Było by fajnie spędzić z nim choć jeden dzień. fanka