"Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. Cala Galia podbita jest przez Rzymian... Cała? Nie! Jest taka osada, gdzie nieugięci Galowie wciąż jeszcze stawiają opór najeźdźcy. A legioniści z rzymskich garnizonów stacjonujących w warownych obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium nie mają lekkiego życia."

czwartek, 3 marca 2011

Idefiks

Idefix to drobny, biały piesek należący do Obelixa. Jest on jedyną postacią wśród głównych bohaterów, która jest zwierzęciem. Podążający zawsze i wszędzie, za swoim panem, mały kundelek po raz pierwszy pojawił się w albumie „Wyprawa dookoła Galii”, na 13 stronie komiksu, gdzie siedział przed sklepem mięsnym w Lutecji. Początkowo miał wystąpić tylko ten jeden raz, jednak jego postać okazała się tak efektywna, iż postanowiono go przywrócić. Takim oto sposobem Idefix pojawia się ponownie w komisie: „Asterix i Kleopatra”, gdzie otrzymuje także swoje imię. Skoro mowa o nawie psiaka - została ona wybrana spośród nadesłanych przez czytelników magazynu "Pilote", propozycji konkursowych. Angielski odpowiednik nazwy to Dogmatix. Nasz najmniejszy bohater kocha drzewa, i płacze za każdym razem, gdy którekolwiek zostaje wyrwane. Jak większość psów, Idefiks jest bardzo zazdrosny o swojego właściciela, zwłaszcza kiedy chodzi o kobiety, co doskonale można zaobserwować, gdy Obeliks się zakochuje… Niemniej jednak Idefiks zawsze pozostaje lojalny swojemu opiekunowi, a ten natomiast okazuje swoja zazdrość, kiedy jego piesek zaprzyjaźnia się z małym hiszpańskim chłopcem Pepe. Nieustraszony zwierzak w albumie „Asteriks i Latraviata” znajduje nawet towarzyszkę i powraca dumnie ze szczeniakami. Idefix stał się maskotką, założonej przez autorów komiksu, firmy producenckiej i został umieszczony w logo wytwórni "Studios Idefix". W 1970 roku Idefix doczekał się swojej własnej kolekcji komiksów - dziś są one wysoko cenione przez kolekcjonerów.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Słodki piesek! Kto zna jego adres, bo chyba wyślę mu kość;). A na poważnie super, że Rene Goscinny wymyślił Idefixa. Teraz na kanapie siedzą ze mną moje własne pieseczki. Podobają mi się sceny w filmach, gdy Idefix poluje z Obelixem na dziki. Strasznie śmieszne są te ich przygody. Polecam dużym i małym! Fanka

Anonimowy pisze...

Jaki mają tytuł te komiksy z Idefixem?

Anonimowy pisze...

- "Idefix wyzywa Cezara"
- "Idefix, Reksio i Scubi na tropie pitekantropa"
- "Idefiks versus Godzilla"
- "Mechaidefiks kontratakuje!"
- "Idefix i Gang Olsena w misji specjalnej"
- "Idefiks i różowa pantera w pogoni za Fantomasem"
- "Idefiks kontra Obcy"
Itd. ����������